logo_circle_50x50

Po trzech kwartałach 2018 średni czas słuchania radia jest dłuższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dziennie Polacy słuchają radia średnio 272 minuty, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego średni czas słuchania radia wynosił 266 minut – wynika z danych badania Radio Track.

Radio pozostaje popularnym i lubianym medium. W okresie od stycznia do września 2018, radia słuchało dziennie 72,4 proc. dorosłych Polaków, czyli 21,8 mln osób – 500 tysięcy więcej niż rok temu.

Radio poprawiło zasięgi w kategoriach wiekowych interesujących reklamodawców, czyli wśród osób dorosłych, w wieku 25-39 lat (każdego dnia 74,2 proc. z nich słuchało radia) oraz w wieku 40-59 lat (każdego dnia 75,5 proc. z nich słuchało radia). W obu tych grupach wiekowych słuchalność radia jest wyższa niż rok temu w analogicznym okresie. Dzienny zasięg radia wśród młodzieży, w wieku 15-24 lat, pozostaje dość stabilny od lat – 70 proc. młodych ludzi deklaruje, że słucha codziennie radia.

Młodzi ludzie słuchają bardzo chętnie radia za pośrednictwem internetu jako źródła sygnału. W ostatnim kwartale wyraźnie wzrosły deklaracje wskazujące na rosnącą popularność tego sposobu odbioru radia. Należy zwrócić uwagę, że ponieważ badaniem są objęte stacje nadające na podstawie przydzielonej koncesji KRRiT, deklarowana słuchalność przez internet dotyczy stacji naziemnych nadających w UKF a nie stacji które są dostępne wyłącznie w streamie internetowym.

Radio często umila czas w trakcie wykonywania różnych dziennych aktywności, nie przestaje być ulubionym towarzyszem podróży. Rośnie odsetek słuchaczy deklarujących słuchanie radia w samochodzie – w omawianym okresie wynosi 38 proc, podczas gdy w analogicznym okresie rok temu wynosił 35 proc.

Ostatni rok, to także czas pojawiania się zupełnie nowych stacji radiowych, które wzbogacają ofertę w eterze. O nowe stacje rozszerzyły swoje zasięgi sieci Pogoda (nowa stacja w Gdańsku), WAWA (w Kielcach) Złote Przeboje (nowa stacja w Bieszczadach). W Płocku gra stacja RPL (Płock), w Częstochowie – Twoja Polska Stacja, a w Ostrowcu Świętokrzyskim – Radio Radom-radio świętokrzyskie.

Dane: Radio Track, Kantar MillwardBrown na zlecenie Komitetu Badań Radiowych. Fala I-IX 2018.

Anna Romaniuk - Client Director Kantar Polska
Tel. 501 185 600

Monika Polewska - Rzecznik prasowy KBR
Tel. 603 552 535

Logo Radiotrack

© 2018 RADIOTRACK - Wszystkie prawa zastrzeżone